Putovní výprava na Broumovsko (7.-9.6.2019)

Na turnovském nádraží se nás sešlo celkem 10. V plném pardubickém rychlíku jsme si našli místa k sezení a vyrazili jsme do Jaroměře. Zde jsme přestoupili na rychlík do České Skalice. Asi 10-ti minutová cesta byla zpestřena příchodem školního výletu, který měl rezervovaná místa, a někteří cestující se neochotně s mnoha průpovídkami museli zvednout. V České Skalici jsme nastoupili do narvaného autobusu náhradní autobusové přepravy, kterým jsme pokračovali do Náchoda. Zde jsme asi 20 minut čekali na vlak, který nás odvezl do cíle naší cesty. Do Teplice nad Metují.

Z nádraží jsme se vydali po žluté značce ke stolové hoře Ostaš. Cestou si mohli zájemci prohlédnout Sluj Českých bratří. Odtud jsme došli na úpatí Ostaše. Zde jsme schovali batohy a jediný Pavouk se odhodlal zdolat vrchol. Na vrcholu jsme byli uchváceni skalním bludištěm a byli jsme odměněni nádherným výhledem na Broumovské stěny a krásným západem Slunce. Blížil se soumrak, a proto jsme se rychle vydali k prameni Samaritánka. Poblíž něho jsme si nalezli vhodné místo k přenocování. Někteří si ještě uvařili večeři a někteří šli spát. Celkem jsme ušli asi 8 km.

Po šesté hodině ráno začali kluci kecat. Proto byl budíček asi v 7 hodin. Po snídani a sbalení batohů jsme se vrátili do osady pod Ostašem a odtud jsme po červené sklesali do Pěkova. Za Pěkovem začalo nesměle kapat a toto kapání se během chvilky změnilo ve vydatný déšť. Ti co je měli, si nasadili pláštěnky a začali jsme stoupat ke Hvězdě – kapli Panny Marie Sněžné postavené v 18. století K. Dientzenhoferem. Zde jsme se před deštěm ukryli pod most, kde jsme si uvařili polévku a nasvačili jsme se. Po 12. hodině přestalo pršet a my jsme se proto mohli vydat po hřebeni Broumovských stěn. Z vyhlídky Supí hnízdo jsme si opět prohlédli Broumovsko a postupně jsme došli k rozcestí nad Slavným. Zde jsme potkali družinu skautek z Úpice a trochu jsme si odpočinuli. Během odpočinku jsme pozorovali místy ještě zasněžené Krkonoše a Sněžku. Po načerpání sil jsme se vydali na Junáckou vyhlídku a od ní po žluté skrz skalní bludiště k Sovímu hrádku. Odtud jsme se zkratkou přes les vydali k cíli dnešního putování poblíž vesničky Bělý. Během soboty jsme ušli 18 km.

Je to divné, ale v neděli ráno nikdo nebudil ostatní svým žvaněním. V půl osmé byl budíček. Nasnídali jsme se, sbalili jsme se a vyrazili jsme po žluté značce na vlakovou zastávku Police nad Metují, která je asi 3,5 km od Police nad Metují. Cestou na nádraží jsme ušli asi 7,5 km. Zde jsme asi hodinku čekali ve stínu na náš vlak a s přestupy v Náchodě na autobus, v České Skalici a v Jaroměři jsme dorazili do Turnova.

Fotky z výpravy naleznete tradičně v oddílové galerii.

Komentáře uzavřeny