Krajské kolo Svojsíkova závodu v Jizerských horách (25.-26.5.2019)

V sobotu ráno se vydala nekompletní družina Svišťů ve složení Hezoun, Ježíš, Radim a Tygr vlakem do Oldřichova v Hájích, kde byl začátek krajského kola Svojsíkova závodu. Po vystoupení z vlaku nás čekala první disciplína. Rozbitý batoh. Rádcovi družiny se rozbil batoh a ostatní členové si museli jeho věci přebalit do svých batohů.

Po kilometrovém pochodu jsme se dostali k samotnému startu. Zde jsme dostali mapu s trasou závodu a vyrazili jsme do Oldřichovského sedla a odtud po zelené na Poledník. Zhruba v polovině stoupání byla disciplína lanové překážky, kde jsme čekali zhruba 90 minut, než se na nás dostala řada. Před vrcholem Poledníku museli kluci vyhledat informace o Langeho kříži, který jsme potom i navštívili. Stanoviště před Bílou kuchyní prověřilo střelecké schopnosti ze vzduchovky vz. 47 a z luku. Střelba ze vzduchovky nám moce nešla. Pod skálou Rakev v údolí Malého Štolpichu bylo stanoviště, které bylo zaměřené na řešení krizových situací v horách a na křižovatce s Viničnou cestou byla obávaná zdravověda. Úkolem bylo ošetřit rozbitou hlavu a uštknutí hadem. Další disciplínou byla terénní Kimovka. Měli jsme si zapamatovat 18 předmětů nepatřících do lesa, které byly umístěny na cestě od Viničné k bývalé hájence. Po příchodu na tábořiště postavili kluci stany, jejichž stavba byla také hodnocena. Potom si připravili ohniště a dali se do vaření večeře. Byla slepičí polévka z pytlíku a těstoviny s červenou omáčkou a vepřovým masem. Po večeři zůstali kluci ještě u ohně a navazovali družbu s Veverkami ze 3. dívčího oddílu a s holkami ze Železného Brodu.

Po snídani jsme si sbalili a od devíti hodin byl na programu modul brány. Svišti se museli rozdělit dle svých schopností na různé disciplíny. Uzlování, azimuťák, atletický čtyřboj, znalost ČR, znalost státních symbolů, čich a chuť, stavba ptačí budky, znalost Libereckého kraje, poznávání přírodnin a poznávání stop lesní zvěře. Po jedenácté hodině nastal netrpělivě očekávaný okamžik. Vyhlašování výsledků. Svišti zvítězili a postupují na celostátní kolo Svojsíkova závodu, které bude v září v Chrasti u Chrudimi. Po vyhlášení jsme se vydali do Raspenavy na vlak. Po kulturní vložce v odjezdové hale libereckého nádraží (tři policisté z antikonfliktního týmu a horda rozjařených fotbalových fanoušků Slovanu) jsme si dali zmrzlinu a ledovou tříšť. Pak jsme nastoupli do rychlíku, který nás dovezl do Turnova.

Fotky ze závodu naleznete zde.

Komentáře uzavřeny